Architekt wnętrz, projektant, dekorator- czym się zajmują i czym różnią?
W kontekście urządzania mieszkania słowa: architekt wnętrz, projektant, dekorator przewijają się dość płynnie i zazwyczaj oznaczają osobę, która zajmie się wystrojem lokalu w całym zakresie. Niewielu jednak inwestorów zdaję sobie sprawę, że te trzy zawody choć ze sobą powiązane, różnią się zakresem. To mniej więcej ta sama rozbieżność jak między architektem budowlanym a inżynierem budownictwa. Na różnym etapie inwestycji będą potrzebni inni specjaliści. Jak więc wybrać odpowiednią osobę? Czym dokładnie zajmuje się architekt wnętrz i co różni go od dekoratora?
ARCHITEKT WNĘTRZ
W przeciwieństwie do architekta budowlanego polskie prawo nie reguluje konieczności posiadania uprawnień do wykonywania zawodu jakim jest architekt wnętrz. Ta sama dowolność dotyczy również architektów krajobrazu, którzy na co dzień wykonują projekty ogrodów. I mimo, że studia w obu tych kierunkach są niezwykle wymagające i opierają się często na wielu inżynieryjnych przedmiotach- architektem wnętrz może teoretycznie zostać każdy. Na fali mody na urządzanie mieszkań nie trudno dziś o domorosłych pasjonatów, którzy bez większego doświadczenia i co gorsza bez odpowiedniej wiedzy, tytułują się mianem architekta. A należy pamiętać, że zgodnie z definicją i archetypem jakim jest architekt budowlany, osoba która przedstawia się jako architekt wnętrz powinna posiadać nie tylko zdolności plastyczne, ale przede wszystkim wiedzę budowlaną. W tym przypadku bowiem aranżacja pomieszczenia, mieszkania czy domu nie skupia się na kolorystyce, ale w pierwszej kolejności na funkcji, ergonomii, konstrukcji. Architekt wnętrz myśli o wnętrzu domu jak o przestrzeni do życia, funkcjonowania, przemieszczania się- dla niego ważne więc będzie odpowiednia komunikacja, wygoda mieszkańców, ergonomiczne ustawienie mebli i sprzętów. A wszystko to w oparciu o możliwości konstrukcyjne budynku i normy budowlane. Dlatego wiedza z zakresu instalacji elektrycznych, hydraulicznych, centralnego ogrzewania, ścian, materiałów i ich wytrzymałości to główna wartość architekta wnętrz.
Nie bez powodu mówi się, że „papier przyjmie wszystko”. Dla niezorientowanego obserwatora projektowanie wnętrz może ograniczać się do doboru płytek w łazience czy aranżacji kuchni. Oglądając popularne programy wnętrzarskie można dodatkowo pogłębić wrażenie, że sztuka projektowania nie jest niczym szczególnie trudnym i wymagającym. Ale podobne wrażenie ma się oglądając skoki narciarskie. I tak jak nie chciałabym nigdy znaleźć się na miejscu naszych skoczków, tak ciężko byłoby mi oddać moje mieszkanie w ręce osoby, która pewnego pięknego dnia postanowiła zostać architektem.
PROJEKTANT
Projektanci to dla mnie wszystkie osoby, które zajmują się aranżacją wąskiej specjalizacji. Mam tu na myśli wszystkie osoby pracujące na tym stanowisku w salonach mebli kuchennych czy łazienkowych. Muszą oczywiście posiadać odpowiednią wiedzę z zakresu instalacji, tak aby proponowane przez nich meble czy rozwiązania były możliwe do zrealizowania. Specjalizują się jednak w swojej dziedzinie i warto zasięgnąć ich porady w kwestii aranżacji konkretnych pomieszczeń. Ciężko jednak architekturą wnętrz nazwać zaprojektowanie pojedynczej przestrzeni, dobór mebli czy zaaranżowanie łazienki, jeśli żadna z tych czynności nie wiąże się z resztą mieszkania czy nie wpływa na jej wygląd. To w głównej mierze pracownicy firmy czy sklepów wyspecjalizowani w sprzedaży i parametrach produktów danego producenta.
DEKORATOR
Dekoratorem nazywamy osobę o dużej wrażliwości na kolory, niuanse ich odcieni, doboru faktur tkanin i zestawień kolorystycznych. To trudna i wymagająca dużego wyczucia sztuka łączenia materiałów i struktur. To dzięki dekoratorom poprawnie zaaranżowana przestrzeń zyskuje klasy i elegancji. To taka wisienka na torcie udanego projektu. Dobry dekorator potrafi ukryć mankamenty pomieszczenia dzięki odpowiednim kolorom lub połyskliwości materiałów. Umiejętnie zestawi ze sobą zbliżone odcienie lub kontrastujące barwy czy spośród mnogości dostępnych mebli dobierze te, które stylem i formą wpasują się w wystrój mieszkania. Jako dekoratorzy świetnie odnajdują się osoby po kierunkach plastycznych lub z artystycznym zacięciem. Więc nawet jeśli komuś brakuje wiedzy czy umiejętności inżynieryjnych, być może świetnie odnajdzie się w tej pokrewnej dziedzinie. Dobrze jeśli architekt wnętrz posiada umiejętności dekoratora, choć często są to dwie współpracujące ze sobą osoby, bo jak mówi stare porzekadło „jak coś jest od wszystkiego, to jest do niczego”.
KOGO WYBRAĆ?
W zależności od stopnia zaawansowania prac w mieszkaniu lub potrzeb inwestora każda z powyższych osób będzie niezbędna w odpowiednim czasie. I tak:
- Na etapie zakupu mieszkania, konieczności dostarczenia zmian lokatorskich, w przededniu odbioru kluczy do lokalu czy zdania sobie sprawy, że wszystkie te sprawy związane z urządzaniem to trochę za dużo jak na jedną czy dwie głowy- warto zatrudnić architekta wnętrz, który: pomoże rozmieścić ściany działowe, zaplanuje instalacje elektryczna i hydrauliczną, zaaranżuje układ funkcjonalny, rozstawi meble i sprzęty AGD, dobierze materiały wykończeniowe i przygotuje wszystkie niezbędne projekty dla wykonawców.
- Jeśli w grę wchodzi szybki remont łazienki, lifting kuchni czy przelanie na papier i zamówienie wizji inwestora wtedy bardziej sprawdzi się projektant (kuchni lub łazienki), który pomoże dobrać konkretne materiały, pokaże próbki produktów z danego sklepu, przygotuję ofertę cenową i poprowadzi proces zamówienia.
- Kiedy mieszkanie lub dom są wykończone, ale brakuję im „smaczku”, modnych akcentów czy ożywienia- warto skorzystać z porad dekoratora. Często na etapie pracy z architektem wnętrz pozostaje niewiele środków na zakup wszystkich dodatków i mieszkanie mimo iż ładne pozostaje niedokończone. Dekorator pomoże dokończyć to co zaczął architekt lub w niedrogi sposób przeprowadzi szybką metamorfozę konkretnego pokoju.
Architekt wnętrz, projektant, dekorator- kogo wybrać? Mam nadzieję, że dzięki powyższej rozpisce będzie Wam łatwiej trafić w odpowiednie ręce lub wybrać zawód, w którym na pewno się sprawdzicie :)
JEŚLI PODOBAŁ CI SIĘ TEN POST, UWAŻASZ ŻE BYŁ PRZYDATNY, ZABAWNY LUB WARTOŚCIOWY- PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ W KOMENTARZU I UDOSTĘPNIJ GO SWOIM ZNAJOMYM. NIECH IDZIE W ŚWIAT I ŚCIĄGNIE TU WIĘCEJ FAJNYCH LUDZI. DZIĘKI!
Artykuł Architekt wnętrz, projektant, dekorator- czym się zajmują i czym różnią? pochodzi z serwisu Prosty Plan.