LASTRYKO. PRL-owski salceson czy modny trend? Z czym połączyć lastryko i jak zrobić to stylowo?
Lastryko, lastrico, terazzo -trzy nazwy tego samego materiału. Przez jednych uwielbiany, innym kojarzy się z PRLem lub nagrobkami. Faktem jest, że w powojennej Polsce wykorzystywany był na potęgę w niskobudżetowym budownictwie do tworzenia klatek schodowych, parapetów. Nie trudno się temu dziwić, bo to materiał łatwy w produkcji (wystarczy woda, cement, resztki kamienia), bardzo odporny na zarysowania i uszkodzenia oraz dużo tańszy niż naturalny kamień. Jeśli chcecie zobaczyć jak krok po kroku tworzy się lastrykową powierzchnie zachęcam Was do obejrzenia krótkiego filmu na ten temat -> LINK
Budowniczowie Dworca Centralnego w Warszawie nie byli prekursorami w wykorzystywaniu lastryko. Terazzo to materiał znany już w starożytności, a na masową skalę używany we Włoszech ponad 700 lat temu! Dziś lastryko święci swój wielki powrót i to prosto na salony. Producenci prześcigają się w tworzeniu wielobarwnych mas, dodawania oryginalnego kruszywa, szkła czy metalu. Dzięki temu udaje się odczarować szaro-bury wizerunek lastryko znanego ze schodów w budynkach z wielkiej płyty i nadać mu nowy, bardzo ciekawy i oryginalny look. Jest wdzięczny do łączenia z wieloma materiałami, a na rynku pojawiło się wiele kolekcji płytek ze wzorem lastryko (w tym kolekcja HIKA z Cersanit, która zagości w moim nowym biurze). Dziś pokażę Wam moc inspiracji z wykorzystaniem tego materiału. Jeśli więc poszukujecie odmiany od betonu, marmuru i jednolitych płytek, to może być propozycja dla Was!
Zalety lastryko
Lastryko charakteryzuje się ogromną ilością zastosowań i całym szeregiem zalet. Jeśli szukać uniwersalnego i wytrzymałego materiału to lastryko spełni Twoje oczekiwania.
- wytwarzany z naturalnych materiałów
- możliwość tworzenia całego spektrum kolorów mas i kruszywa
- możliwość nadania mu chropowatej lub idealnie gładkiej powierzchni
- odporny na uszkodzenia, zarysowania, detergenty, kwasy, zmianę temperatury
- idealny do zastosowania na zewnątrz i do środka
- można nim pokrywać dowolną powierzchnie (zobacz jak samodzielnie zmienić stolik z IKEA w modny mebel -> LINK)
- jest sporo tańszy niż naturalny kamień
Zastosowanie lastryko
BLAT W KUCHNI
ŁAZIENKA
WNĘTRZA KOMERCYJNE
Gdzie kupić produkty inspirowane lastryko?
Jeśli powyższe inspiracje zachęciły Was do eksperymentowania z lastryko w swoich aranżacjach, przygotowałam ściągawkę z firmami, które mają w swojej ofercie produkty inspirowane terazzo. Miłą informacją jest fakt, że jest wśród nich kilku polskich producentów, co świadczy o tym, że podobnie jak ja widzą ogromny potencjał w tym materiale. Zachęcam Was, aby w pierwszej kolejności wybierać naszych rodzimych producentów, bo są to bardzo dobre jakościowo propozycje i fajnie wspierać polskich przedsiębiorców :)
PŁYTKI
Lista materiałów:
- CERSANIT HIKA
- IMOLA PARADE
- ARCANA STRACCIATELLA
- APARICI STRACCIATELLA
- WOW DESIGN DROPS
- UWAGA! Gratis! Podaję Wam dodatkowy kontakt do firmy (polskiej!), która z lastryko robi dosłownie wszystko i każdym kolorze. Jest to TERAZZO POLAND
STOŁY I STOLIKI
Lista materiałów:
- BOLIA PIERO
- KARE DESIGN TERRAZZO stolik kawowy 120×60
- UN’COMMON SERENO
- KARE DESIGN TERRAZZO stolik okrągły
- HKLIVING TERRAZZO
DODATKI
Lista materiałów:
- Pościel MUMLA LASTRYKO
- Dywan LORENA CANALS TERAZZO MARBLE
- Tapeta WALL&DECO SKIL
- Tapeta FERM LIVING TERAZZO
- Tapeta WALL PEPPER TERRAZZO
Lista materiałów:
- Haczyki BLOMUS PONTO
- Akcesoria łazienkowe LAFORMA ROCKO
- Porcelana stołowa AFFEK DESIGN TERAZZO
- Taca LENE BJERRE TESSIA
- Zegar KARLSSON TOM
- Świecznik BLOMUS CASTEA
Znacie jeszcze jakieś fajne produkty inspirowane lastryko? Wrzućcie je koniecznie w komentarzu i dajcie znać czy podoba Wam się ten nowy trend we wnętrzarstwie :)