Dla wielu osób odbiór mieszkania od dewelopera jest momentem prawie tak stresującym jak powitanie swojego pierwszego dziecka na świecie lub kontrola Urzędu Skarbowego. Szczególnie kiedy upragnione M3 jest wymarzone i przypieczętowane niechcianym małżeństwem z bankiem. A jeśli oczekiwanie było boleśnie długie, mocno nadszarpnęło rodzinny budżet a na dodatek zbliżają się święta, nowy rok szkolny czy komunia syna- właściciele chcą jak najszybciej wprowadzić się w swoje nowe cztery kąty. Łatwo wtedy przegapić drobne niedoróbki czy nawet większe, ale zakamuflowane usterki. A kiedy emocje i budowlany kurz już opadną, ostatni wykonawca zabierze swoje narzędzia i zniknie za drzwiami, lepiej żeby to co zostanie trzymało się nie tylko na słowo honoru.
Odbiór mieszkania od dewelopera to gra strategiczna. Jedna i druga strona ma swoje oczekiwania i cel do zdobycia, a tym wszystkim rządzą zasady w postaci Norm Budowlanych i dobrej woli graczy.
Dziś o tym na co zwracać uwagę, co faktycznie jest usterką oraz do czego potrzebna jest zapalniczka w czasie odbioru mieszkania.
Masz do tego prawo
- Lokal, który odbierasz powinien być wysprzątany. Co to oznacza w praktyce? Masz prawo oczekiwać, że wszystkie elementy mieszkania będą widoczne a dostęp do nich nieutrudniony. Ciężko odebrać lub sprawdzić szyby okien kiedy nie widać zza nich słońca, wylewka pokryta jest stertą pozostałości po wykonawcach, a pion wentylacyjny zieje pustką czekając na domurowanie. I nie daj sobie wmówić, że to przecież budowa, więc nie można oczekiwać cudów. Jeśli parapet nie lśni jak po sprzątaniu Perfekcyjnej Pani Domu, nie masz obowiązku podchodzić do odbioru.
- W czasie odbioru mieszkania ważna jest pogoda. Zgadzaj się tylko na termin wizyty w ciągu dnia, przy dobrym nasłonecznieniu. Zgodnie z Normami odbierany lokal ogląda się przy świetle dziennym a nie sztucznym. Doświetlanie ścian halogenami nie ma więc sensu, gdyż tak wykryte usterki mogą zostać zakwestionowane.
- Nie spiesz się, masz tyle czasu ile potrzebujesz. I nawet jeśli czujesz oddech na plecach, niecierpliwie tupanie, cmokanie, stękanie i jęczenie- potraktuj to jak podkład muzyczny. Najlepiej weź sobie tego dnia wolne od pracy, abyś i Ty nerwowo nie spoglądał na zegarek.
- Podczas oglądania ścian możesz mieć ochotę wytknąć każdą niedoskonałość powierzchni. Pamiętaj jednak, że większość deweloperów gwarantuje w umowie (sprawdź to!) wykończenie lokalu tynkiem gipsowym IV kategorii. A to nie to samo co gładź gipsowa, która nadaje ścianom idealnie gładką powierzchnię. To oznacza, że zgodnie z normą tynki są „dość równe, zacierane na gładko”. To brzmi trochę jak obietnica redukcji cellulitu po pierwszej wizycie w salonie kosmetycznej, z którego wychodzisz uboższa jedynie o kilka stówek. W czasie odbioru możesz więc zgłosić pęknięcia tynku, ale każdą jego niedoskonałość już nie.
- Odbiór techniczny to nie to samo co odbiór lokalu. Celem pierwszego jest sprawdzenie stanu mieszkania, zgłoszenie wszelkich uwag do jego wykonania i jakości. W czasie drugiego spisujemy stan liczników, odbieramy klucze i lokal faktycznie przechodzi w nasze władanie. Warto pamiętać, że od tego momentu należy już płacić czynsz i wszelkie koszta eksploatacyjne. Często więc deweloperzy łączą oba te odbiory, co nie jest oczywiście korzystne dla klienta. Zgłoszenie usterek, ale nieodebranie lokalu chroni nasz przed dodatkowymi kosztami i motywuje dewelopera do szybszej naprawy usterek.
- Nie wszystkie usterki musisz i możesz wykryć na odbiorze. Może się zdarzyć tak, że ujawnią się dopiero w trakcie remontu czy mieszkania. Zdarza się, że równy na pozór tynk odchodzi wraz z wałkiem w czasie malowania. Lub któreś z gniazdek nie działa po podłączeniu lodówki. Podpisanie odbioru lokalu nie zwalnia dewelopera z obowiązku naprawy usterek w ciągu kolejnych 3 lat. Nawet jeśli w umowie nie ma słowa o rękojmi to taki obowiązek nakłada na niego prawo i wymaganie naprawy niedoróbek należy Ci się jak psu miska. Nie martw się, więc jeśli po tygodniu od odbioru rura kanalizacyjna zacznie rezonować i odbierać radio Pogoda.
- Pamiętaj, aby każdą wskazaną usterkę zapisać w protokole. Pilnuj tego i nie daj się zbyć tłumaczeniem, że ktoś to spamięta albo zaraz przyjdzie Pan Marian i to naprawi. Oczekuj kserokopii protokołu, albo sam notuj swoje uwagi. Możesz również robić zdjęcia i przyprowadzić ze sobą zaprzyjaźnionego budowlańca i pół jego rodziny, jeśli tylko pomoże Ci to w odbiorze.
- W swoim pięknym, pachnącym nowością mieszkaniu możesz zamieszkać dopiero po oddaniu do użytkowania całego bloku. Pytaj przed podpisaniem odbioru czy stosowne dokumenty zostały już w tym celu złożone, czy budynek posiada to pozwolenie lub kiedy przewidziane jest jego nadanie. W innym przypadku nie będziesz mógł nawet zrobić parapetówki.
Zabierz ze sobą
- kartkę i długopis– aby zapisać wskazane usterki. Kartka przyda się również do badania szczelności okien. Po zamknięciu jej między okno a uszczelkę, powinna nie dać się swobodnie wyjąć. W innym przypadku może to oznaczać, że okno jest nieszczelne.
- miarkę lub dalmierz– aby sprawdzić wymiary ścian z projektem. Nie będą one podstawą do zwrotu pieniędzy, jeśli metraż mieszkania okaże się mniejszy niż na budowie (to musi potwierdzić geodeta), ale przynajmniej dadzą wiedzę czy takich roszczeń można dochodzić.
- poziomicę– aby sprawdzić piony i poziomy ścian, sufitu i wylewki. Przydatna również do sprawdzenia odpowiedniego spadku na tarasie czy balkonie.
- duży kątownik– aby sprawdzić kąty ścian i sufitu. To ważne szczególnie dla stolarzy i przy montażu mebli.
- aluminiową łatę– aby sprawdzić czy na ścianach nie ma wypukłości i wklęśnięć. Ważne, aby była długa (min. 2 m) i mieściła Ci się do samochodu.
- zapalniczkę– aby sprawdzić wentylację, to znaczy czy płomień kieruję się w stronę kratki a nie mieszkania.
- przewód z żarówką lub miernik napięcia– aby sprawdzić, czy w gniazdkach płynie prąd.
- projekt– aby sprawdzić czy deweloper nie zapomniał o jakimś pomieszczeniu albo nie wciągnął naszej łazienki do sąsiada.
- pomoc fachowca– aby mieć święty spokój i pewność, że wszystko zostanie sprawdzone. Taki luksus kosztuje około 300 zł i naprawdę warto w niego zainwestować.
Sprawdź to!
W czasie odbioru technicznego możesz sprawdzić:
- Wymiary pomieszczeń – Możesz również zanotować najważniejsze pomiary (sprawdzić czy zmieści się wanna 170 cm czy 160vm, albo czy wysoka zabudowa w kuchni będzie miała sens). Sprawdź dokładnie, czy mieszkanie jest wykonane zgodnie z ustalonym wcześniej standardem wykończenia.
- Jakość ścian i tynków– Zwróć uwagę na ściany i tynki: czy nie ma na nich wybrzuszeń albo pęknięć. Ostukaj podejrzane miejsca, w ten sposób możesz sprawdzić, czy tynki nie odpadają. Wszelkie zarysowania i pęknięcia na łączeniu ścian i sufitów mogą świadczyć o ich złym wykonaniu. Zbadaj, czy zachowane są piony na ścianach, sprawdź kąty proste za pomocą kątownika. Zwróć uwagę na ślady zacieków czy pleśni.
- Jakość podłóg i posadzek– Użyj do tego długiej łaty. Wylewka powinna być płaska, bez górek i dołków, które mogą uniemożliwić położenie paneli, parkietu czy terakoty. Sprawdź czy ma wszędzie tę samą grubość, szczególnie w narożnikach i przy ścianach.
- Stan okien, szyb i parapetów– Okna powinny się łatwo otwierać i zamykać. Przy całkowitym zamknięciu muszą być szczelne – możesz to sprawdzić za pomocą kartki papieru. Zwróć uwagę, czy szyby i ramy okienne nie są porysowane. Zobacz, czy są dobrze osadzone – według Polskich Norm dopuszczalne odchylenie od pionu nie powinno być większe niż 2 mm na 1 m wysokości okna, jednak nie więcej niż 3 mm na całej długości ościeżnicy.
- Zwróć uwagę na parapety – czy na zewnętrznych jest spadek, czy są dobrze uszczelnione przy oknie, czy nie wieje spod niego oraz czy nie są porysowane.
- Stan drzwi wewnętrznych i zewnętrznych– podobnie jak w przypadku okien drzwi muszą się łatwo otwierać i zamykać i być szczelne (nie hermetyczne). Sprawdź, czy nie są uszkodzone lub porysowane. Za pomocą poziomicy sprawdź, czy drzwi trzymają pion. Ważne aby same się nie otwierały czy nie zamykały- to może świadczyć o krzywym osadzeniu. Sprawdź czy między dolną krawędzią drzwi a wylewką pozostała odpowiednia ilość miejsca na płytki lub panele.
- Poprawność działania instalacji elektrycznej– sprawdź czy ilość gniazdek i punktów oświetleniowych zgadza się z projektem, czy czegoś nie brakuje. Za pomocą miernika lub kabla z żarówką sprawdź czy płynie w nich prąd.
- Poprawność działania instalacji wodnej i kanalizacyjnej- sprawdź czy w mieszkaniu woda (odpływy i dopływy) jest doprowadzona w odpowiednich miejscach (zgodnie z planem mieszkania) i czy nie widać przypadkiem śladów wilgoci w okolicach dopływów wody.
- Poprawność działania instalacji centralnego ogrzewania– jeśli akurat panuje sezon grzewczy sprawdź grzejniki są ciepłe i czy na całej szerokości, w przeciwnym razie kontrolujemy same zawory – otwierając je i zamykając.
- Poprawność działania instalacji wentylacyjnej– sprawdź czy sprawnie działa wentylacja w lokalu, np. przykładając płomień zapalniczki w okolice kratek wentylacyjnych.
- Stan balkonu, tarasu i garażu– sprawdź czy miejsce garażowe zgadza się z umową, możesz je zmierzyć (powinno mieć min. 2,3mx5m). Nie zapomnij o balkonie i tarasie. Zmierz czy jest zachowany spadek na zewnątrz, który odprowadzi wodę deszczową do rynny a nie Twojego mieszkania.
Odbiór mieszkania od dewelopera to stresujący moment. Aby ulatwić Wam to zadanie przygotowałam ściągę” Vademecum”, w którym znajdziecie wszystkie rady w wygodnym formacie do wydrukowania.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak przygotować się do odbioru lokalu od dewelopera, co ze sobą zabrać i jakie masz prawa, zapisz się do newslettera. aby bezpłatnie pobrać Vademecum do wydrukowania. Dzięki temu uzyskasz również dostęp do TEKI ARCHITEKTA, w której udostępniam wszystkie niezbędne narzędzia w pracy architekta.
UWAGA!
Po potwierdzeniu subskrypcji poczekaj cierpliwie na maila z hasłem do Teki Architekta. Jeśli nie przyjdzie w przeciągu 15 minut, sprawdź w Spamie (czasem się tam zawieruszy). W razie problemów pisz -> iza@prostyplan.pl
Jakie macie doświadczenia z odbiorów mieszkań d dewelopera? Trafiliście kiedyś na jakiś „wyjątkowy” przypadek? :)
JEŚLI PODOBAŁ CI SIĘ TEN POST, UWAŻASZ ŻE BYŁ PRZYDATNY, ZABAWNY LUB WARTOŚCIOWY- PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ W KOMENTARZU I UDOSTĘPNIJ GO SWOIM ZNAJOMYM. NIECH IDZIE W ŚWIAT I ŚCIĄGNIE TU WIĘCEJ FAJNYCH LUDZI. DZIĘKI!